W jaki sposób poradzić sobie ze śmiercią bliskiej mi osoby?

5 odpowiedzi
Dobry wieczór jestem 22-letnią kobietą i nie wiem jak sobie poradzić po śmierci bliskiej mi osoby. 3 lata temu zmarła mi babcia z którą byłam bardzo blisko, od tamtej pory nie umiem zacząć żyć od nowa, bez niej. Ciągle ją opłakuje i nie potrafię funkcjonować normalnie. Często mam myśli samobójcze, zastanawiam się jak się szybko zabić, żeby mnie nie odratowali. Jak mam sobie z tym poradzić?
Dzień dobry. Żałoba (smutek, żal, obniżenie nastroju, rezygnacja, niezdolność do odczywania przyjemności) po śmierci bliskiej osoby jest czymś naturalnym jeśli jednak objawy żałoby trwają długo (powyżej 6 miesięcy) lub są one znacznie nasilone, jeśli pojawiają się uporczywe myśli samobójcze, dolegliwości somatyczne, uporczywa bezsenność należy skontaktować się z lekarzem.
W Pani przypadku dolegliwości z pewnością przekraczają kulturowe normy żałoby i zdecydowanie wskazany jest kontakt z lekarzem psychiatrą i psychologiem.
Bez osobistej rozmowy, bez badania psychiatrycznego nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy jest to depresja. Na pewno potrzebna jest Pani pomoc specjalistyczna.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem i psychologiem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, obniżony nastrój, myśli na temat zmarłej osoby, płacz czy złość to normalny stan pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż 6-12 msc. Po tym czasie intensywność objawów powinna słabnąć. Pani pisze o myślach samobójczych, które są bezwzględnym powodem zasięgnięcia porady u psychiatry. Tak samo jak niemożność funkcjonowania.
W związku z wystąpieniem myśli samobójczych w kontekście żałoby po stracie bliskiej osoby wskazane jest pilne sięgnięcie po pomoc medyczną - zwłaszcza pomoc psychoterapeuty oraz skonsultowanie się z psychiatrą. Konieczne jest różnicowanie reakcji żałoby z depresją i innymi zaburzeniami. Oddziaływania psychoterapeutyczne w tej sytuacji mogą mieć charakter podtrzymujący i zmierzać do mobilizacji dostępnych pacjentowi zasobów celem przezwyciężenia kryzysu. Do rozważenia przy udziale psychiatry byłoby zastosowanie leków poprawiających nastrój. Szczegółowe postępowanie może zostać zaplanowane jedynie po dokładnym omówieniu podczas konsultacji wszystkich aspektów opisanego przez Panią pogorszenia stanu zdrowia podczas wizyty. Pozdrawiam.
Witam.
Zapraszam do gabinetu. Adres i tel znajdzie Pani na trojmiescie.
Myśli samobójcze to bardzo poważny problem, powinna Pani udać się do psychologa i spokojnie porozmawiać o sytuacji. Wizyty u specjalisty pozwolą Pani przepracować żałobę i zacząć żyć na nowo.

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 320 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.