prof. dr hab. n. med.

Jerzy Szaflik

Okulista

Oceń lekarza Poproś o kalendarz wizyt

Właściciel Centrum Mikrochirurgii Oka LASER. PRACA: W 1971 r. zostałem Asystentem Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a potem Starszym Asyste... więcej

Adresy i cenniki

Informacje o lekarzu

O mnie

Właściciel Centrum Mikrochirurgii Oka LASER.

PRACA:
W 1971 r. zostałem Asystentem Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a potem Starszym Asystentem.

W latach 1975-1981 byłem Adiunktem Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a następnie (do 1989 r.) Docentem Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej.

W latach 1990-1991 byłem Profesorem nadzwyczajnym Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej.

W 1991 r. przeniosłem się do Warszawy. Wygrałem ogólnopolski konkurs na Kierownika Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.

Od 1998 r. jestem Kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

SŁUŻBA PACJENTOWI JEST NIEUSTAJĄCĄ MISJĄ
Od początku całej mojej kariery zawodowej staram się tę misję wypełniać jak najlepiej. Dlatego pełniłem i pełnię wiele funkcji i stanowisk w służbie zdrowia.

Początkowo na Śląsku, byłem pełnomocnikiem Rektora ds. budowy i uruchomienia Klinicznego Szpitala Okulistycznego Śląskiej Akademii Medycznej, z-cą Dyrektora Instytutu Okulistyki Śl. AM, i z-cą Dyrektora Instytutu Narządów Zmysłów Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Byłem organizatorem i kierownikiem Klinicznego Oddziału Okulistycznego Szpitala Górniczego w Sosnowcu.

W 1995 r. zainicjowałem budowę Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Od początku jestem jego dyrektorem.

W 1993 r. zainicjowałem i zorganizowałem Bank Tkanek Oka w Warszawie, który rozpoczął działalność w 1995 r.

W latach 1993 -1996 byłem członkiem Senatu AM w Warszawie i członkiem Senackiej Komisji Bioetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,

Jestem autorem/ współautorem 288 publikacji, w tym 32 w czasopismach zagranicznych.

Mój współczynnik oddziaływania / IF / z ostatnich 5 lat wynosi ponad 60.

325 razy wystąpiłem na zjazdach i konferencjach krajowych i zagranicznych.

Jestem autorem/ współautorem 16 podręczników oraz rozdziałów w podręcznikach.

Mam 3 patenty.

Opracowałem 10 ekspertyz i opinii naukowych.

Jestem promotorem 20 doktoratów, 3 habilitacji, recenzentem ponad 20 prac doktorskich, 14 habilitacyjnych oraz recenzentem ponad 10 dorobków naukowych.

Jestem Redaktorem Naczelnym 2 czasopism o zasięgu krajowym oraz członkiem Komitetu Redakcyjnego 3 czasopism o ogólnopolskim zasięgu.

W ostatnich latach zorganizowałem międzynarodowy zespół badaczy zajmujący się problemami genetyki okulistycznej.

NOWE TECHNIKI Chirurgiczne w Okulistyce to jedna z moich pasji.
Wdrażałem w Polsce technikę zabiegu pozatorebkowego usunięcia zaćmy, byłem jednym z pierwszych polskich chirurgów, który wprowadzał nowoczesną fakoemulsyfikację zaćmy, a niedawno – usuwanie zaćmy z użyciem lasera femtosekundowego.

Jestem członkiem krajowych i międzynarodowych Towarzystw Naukowych:
Polskie Towarzystwo Okulistyczne
Polskie Towarzystwo Lekarskie
American Academy of Ophthalmology
European Contact Lens Society of Ophthalmologists
International Council of Ophthalmology
Deutsche Ophthalmologische Gesellschaft
European Society of Cataract and Refractive Surgeons

Specjalizacje

 • Okulistyka

Ukończone szkoły

 • W 1969 r. ukończyłem Wydz. Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach
 • W 1975 r. uzyskałem stopień doktora nauk medycznych – obroniłem pracę: Wpływ estrogenów na ciśnienie wewnątrzgałkowe- badania doświadczalne i obserwacje kliniczne
 • W 1979 r. uzyskałem stopień dr habilitowanego n. medycznych. Temat mojej rozprawy habilitacyjnej to: Teoretyczne i praktyczne aspekty usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z wnętrza gałki ocznej
 • W 1990 r. zostałem Profesorem nadzwyczajnym Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach
 • W 1992 r. otrzymałem tytuł naukowy Profesora nauk medycznych
 • W 1997 r. zostałem Profesorem zwyczajnym
 • W 2005 r. ukończyłem Podyplomowe Studium Zarządzania Zakładami Opieki Zdrowotnej – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
więcej

Nagrody i wyróżnienia

 • Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski
 • Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej w dziedzinie medycyny
 • Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy za rok 2002
 • Złoty Medal im. Alberta Schweitzera przyznany przez Światową Akademię Medyczną
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej
 • Złoty Medal za długoletnią Służbę wręczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 r.
 • Zostałem uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie medalem Gloria Medicinae a przez Warszawskie Izby Lekarskie najwyższym odznaczeniem Laudabilis
 • Otrzymałem Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych
 • 18.09.2012. otrzymałem Medal Polskiej Akademii Nauk
więcej

Znajomość języków

 • angielski
 • rosyjski

Choroby

 • zaćma
 • jaskra
 • AMD
 • zapalenie rogówki
 • stożek rogówki
 • podwichnięta soczewka w zespole Marfana
 • wysoka krótkowzroczność
więcej

Zdjęcia

Lekarze polecają tego specjalistę

1

Opinie pacjentów

Dodaj opinię
 • bardzo dobry

  Bardzo dobry specjalista w swoim zawodzie i wspaniał☻y człowiek. Uratował mi wzrok kiedy inni lekarze z Poslki i zagranicy rozkładali ręcę. Polecam dr wszystkim tym osobom którym inni juz postawili krzyżyk. !!

 • bardzo dobry

  Bardzo dobry specjalista, fachowiec, empatyczny, podchodzący z troską i bardo indywidualnie do każdego pacjenta. Mam ogromne zaufanie do Pana Doktora i cieszę się, że do Niego trafiłem

 • bardzo dobry

  Serdeczne podziękowania dla prof. dr hab. n. med. Jerzego Szaflika za umiejętność wysłuchania mnie, wykonanie badań, szybki termin zabiegu oka, po którym mogę zacząć normalnie funkcjonowac .Jest to lekarz z powołania, z dużą fachowością w swojej dziedzinie ,ogromnym sercem i zaangażowaniem. Z wyrazami wdzięczności Natalia Zawada z Ostrowa Wielkopolskiego.

 • bardzo dobry

  Od ponad dwudziestu lat darzę profesora dr Jerzego Szaflika pełnym zaufaniem. Uratował mi wzrok i przywrócił życie zawodowe. Nadal staram się być pod Jego opieką. Dziękuję za człowieczeństwo i fachowość w ratowaniu nieszczęść ludzkich. ZDECYDOWANIE polecam. Barbara F. 26 lutego 2013

 • bardzo dobry

  Chciałabym podziękować okulistyce Profesora Szaflika i całemu personelowi za tak wspaniałą opiekę i udaną operację prawego i lewego oka zaćmy. Pozdrawiam, Siołkowska Janina.

 • bardzo dobry

  Dziękuje Profesorze. Jest Pan Wspaniałym Człowiekiem . Żaden z lekarzy nie okazał mi tyle pomocy i wyrozumiałości. Tylko Pan nie bał się podjąć ryzyka operacji mojego oka, gdy inni rozkładali ręce i nie dawali mi nadziei. Anna Kurczyńska

 • bardzo dobry

  BEATKA z Czorzowa ...W sierpniu ''13 miałam wykonaną przez Prof.J.Szaflika operację zaćmy z jaskrą .Była to operacja wysokiego ryzyka.Po rekonwalestenji i ustaleniu nowych szkieł widzenie diametrialnie się poprawiło, co ważne ciśnienie się unormowało.Borykam się z wysoka krótkowzrocznością od dzieciństwa ,.'' jako wczesniak'' rozumiem i wiem jak ciężko jest ''Nam Pommóc'' Bardzo, bardzo dziękuję z całego serca Prof.J.Szaflikowi za okazanie mi pomocy, że ''mogę dalej oglądać świat...''i wszelkiej okazanej mi życzliwości.Jest to bardzo wielki i szlachetny człowiek, który pomaga ludziom borykających się z poważnymi wadami wzroku.Ponadto dziękuję za okazaną pomoc i troskę całemu personelowi i pielęgniarką w czasie pobytu na oddziale okulistycznym w Szpitalu Praskim...Będę zawsze mieć w pamięci dobroć ludzi okazaną mi jako pacjent. Z wyrazami wdzięczności BEATKA Z CHORZOWA.

 • bardzo dobry

  Super specjalista, podjął się leczenia mojej okropnej wady :/ i jest coraz lepiej. Polecam wszystkim! Ma ogromną wiedzę i doświadczenie !

 • bardzo słaby

  Mam problemy z jaskrą wtórną (po witrektomii) mam nawroty ciśnienia dochodzące do 33-47 i z rogówką (blizny po operacji) w oku lewym, jestem uczulony na leki i konserwanty. Aktualnie widzę tylko niewyraznie przedmioty, nie mogę czytać. Myślałem że prof wskaże mi co dalej robi, jaką drogę wybrać. A wyszła z tego jeszcze większa niewiadoma. Po krótkich oględzinach oka stwierdził, że nie będę widział i że nerw jest uszkodzony (a wiem że nerw nie jest uszkodzony bo miałem dokładne badania tydzień wcześniej). Jak powiedziałem, że ostatni raz widziałem 5 m-cy temu (normalnie czytałem i z dala 2 rzędy czytałem z tablicy) to zmienił podejście i stwierdził że jeszcze warto "powalczyć", najpierw trzeba dopasować krople aby pozbyć się jaskry. Więc na jakiej podstawie była ta diagnoza, tych 5 sekund przy mikroskopie. Wizyta trwała łącznie 2 min i profesor sam wstał na znak że to już koniec. Żenada i szkoda czasu i pieniędzy. Może komuś pomoże w prostych problemach z rogówką czy z zaćmą, ale na pewno nie osobom z wieloma problemami.

 • bardzo dobry

  Świetny lekarz, miałem dość skomplikowany przypadek i poradził sobie z nim świetnie! Bardzo dobry i szanowany specjalista - polecam!