sugerowany specjalista: laryngolog

łac. laryngitis
Choroba zapalna górnych dróg oddechowych, wywoływana najczęściej przez wirusy i/lub bakterie. Mogą towarzyszyć mu stany zapalne gardła oraz tchawicy.

Symptomy

Podział

Wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia krtani:
 • ostre (łac.laryngitis acuta) – trwa kilka dni i powoduje miejscowe uszkodzenia nabłonka (gojące się bez pozostawiania zmian)
 • przewlekłe (łac.laryngitis chronica) – jeden ze stanów przedrakowych raka krtani
  • swoiste – zapalenie gruźlicze i kiłowe (rzadko)
  • nieswoiste – powoduje trwałe zmiany śluzówki
 • podgłośniowe zapalenie krtani (łac.laryngitis subglottica) – wystepuje u dzieci między 3 miesiącem a 3 r. ż.

Przyczyny

Wśród głównych przyczyn zapalenia krtani wymienia się:
 • nadużywanie lub nieodpowiednie używanie głosu
 • zaburzenia drożnościnosa
 • częste lub przewlekłe zakażenia dróg oddechowych

Diagnoza

Wykonuje siębadanie laryngoskopowe, w którym stwierdza się wałowaty obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej poniżej fałdów głosowych.

Leczenie

Zakażenia wirusowe mijają samoistnie, w celu łagodzenia objawów stosuje się leki zmniejszające obrzęk przeciwbólowe oraz upłynniające wydzielinę śluzową. Zaleca się ograniczenie wysiłku głosowego oraz wyeliminowanie czynników drażniących (np. palenie tytoniu).

Opinie pacjentów

 • bardzo dobry

  Wysoko wykwalifikowany - moim zdaniem najlepszy laryngolog w Warszawie, w dodatku można zamówić wizytę domową (dla mnie akurat to bardzo ważne, gdyż mam małe dzieci)jakby ktoś chciał na niego namiar podaje tel kom. 0-502-27-67-19.Mi świetnie wyleczył zapalenie zatok dość rozległe ;-(, mężowi zlikwidował polipy w zatokach przynosowych a synkowi 1,5 roku zapalenie krtani. Gorąco polecam

 • dobry

  Znam Panią doktor od lat ! Jest bardzo dobrą specjalistką oraz miłą osobą, zawsze wyslucha i pomoże. Od dziecka choruję na przewlekłe zapalenie krtani. Pani doktor sprawiła, że teraz w dorosłym życiu mój stan zdrowia naprawdę się poprawił. Gorąco polecam!!!!

 • słaby

  Niesympatyczna, niemiła. Pani doktor źle zdiagnozowała chorobę. Córeczka miała chore zatoki - pani doktor stwierdziła, że to zapalenie krtani! Zapisane leki nie przyniosły żadnego skutku. Szybko zmieniliśmy lekarza.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • słaby

  Lekarka nigdy nie zapisuje dzieciom antybiotyków,na zapalenie oskrzeli i gardła daje jedynie syropki,przez co dwoje moich dzieci dwukrotnie wylądowało w szpitalu w ciężkim stanie z zapaleniem płuc,a pani doktor stwierdziła że są zdrowe i że wystarczy im podawac tylko syropki wykrztusne.Córka miała prawie 40stopni goraczki-to duzo u 6miesiecznego dziecka,pani doktor stwierdzila ze to od zabkow,a co sie okazalo-miala zapalenie krtani-i znowu szpital!Wolę jezdzic prywatnie do innego lekarza niz jeszcze kiedykolwiek ueierzyc diagnozie dr.Mudzy!Absolutnie nie zna sie na dzieciach.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • słaby

  Ja nie mam dobrych doświadczeń z doktorem Mazurem. Dwa razy zapisywałem się do niego na leczenie. Pierwszy raz dwa lata temu - przewlekłe zapalenie zatok (nadal je mam). Leczenie nieudane, bez żadnej diagnostyki (chociaż prześwietlenia zatok), dla mnie kompletnie nieudane pomimo wydania bardzo dużych pieniędzy. Drugie podejście - niedawno - przewlekłe zapalenie krtani. Metody leczenia nieskuteczne i teraz wiem (już mogę mówić) że diagnoza nie trafiona - wyleczył mnie lekarz foniatra. Nie lubię lekarza, który podczas wizyty spieszy się jakby czekał na niego pociąg (pomimo braku oczekujących na wizytę pacjentów), który nie mówi pacjentowi jaki jest jego stan, jaki ma plan na leczenie, że powinien zmienić np. pewne nawyki życiowe czy styl życia. Wizyty u niego według schematu. Pytanie co dolega, zaglądnięcie gdzie trzeba, przepisanie leku i do widzenia. Na dodatkowe pytania odpowiedzi zdawkowe lub wymijające. Może nie miałem szczęścia...


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Wspaniała!!!! Leczyłam moje dziecko 2tyg u lekarza na rejonie... miała kaszel, lekarz dał syrop, pomimo tego ze zasugerowałam ze teraz dużo małych pacjentów ma zapalenie płuc które lekarz nie jest w stanie "wyłapać" osłuchowo , tylko poprzez zdjęcie RTG. zostało to "zignorowane" i dalej był przypisany syrop na kaszel i powiedział żeby popsikać czymś do gardła bo jest czerwone ( a dziecko normalnie jadło, nie zgłaszało ze ja boli gardło) jak już przyszłyśmy po 2 dniach dostała antybiotyk....kaszel nasilił sie jeszcze bardziej.Antybiotyk niestety nie był trafiony.. dziecko dostało taki kaszel, że musiałam interweniować gdzieś indziej.. dostałam "namiary" na Doktor Gasińską, natychmiast zadzwoniłam było koło 21:00 i jak p.Doktor usłyszała przez słuchawkę kaszel( dziecko trzymałam na ręku) kazała natychmiast jechac na pogotowie bo powiedziała że jest to zapalenie krtani, może zrobić się obrzęk i dziecko moze sie udusić... pojechaliśmy i okazało sie ze p.dr. Gasińska postawiła trafną diagnozę przez telefon!!!!!pojechaliśmy do niej nastepnego dnia , przebadała ją i okazało sie ze moje dziecko oprócz krtani ma juz "słyszalne" zmiany w płucach!!!! Jestem jej bardzo wdzięczna za to że odebrała wtedy ten telefon i za jej trafną diagnozę.. Już wiem że moje dziecko będzie chodziło na wizyty do Niej, szkoda tylko że tak późno do dr.Gasińskiej trafiliśmy, ale już po 2 dniach stosowaniu leków które przepisała była "znaczna" poprawa.

 • bardzo dobry

  Lekarz jak marzenie. Nie jego rolą jest bycie klaunem aby wszystkich witać z uśmiechem na twarzy. Tylko leczyć nasze pociechy a nie znam nikogo kto by robił to lepiej.Mój synek ma 20 miesięcy i juz ok 10 razy przydażylo nam się zapalenie krtani ale pani doktor uratowała nas przed wizyta w szpitalu za kazdym razem. Ona po prostu jest lekiem na całe zło, dojeżdżamy do pani doktor ok 100 km i juz nie waham sie czy jechać czy skorzystać z pomocy byle pediatry. Z ręką na sercu mogę polecić wystarczy jej tylko zaufać. Ta pani zasługuje na miano super doktora

 • neutralny

  Mieszane uczucia... Specjalista od wszystkiego?? Leczenie homeopatią - 20% skuteczności - jak placebo (tylko baaaardzo drogie). Choróbska się ciągną, chyba częściej zdarzają niż przed wizytami, w 99,9% przypadków zapalenie krtani czy tchawicy - u wszystkich ....?

 • bardzo słaby

  Dzieci leczy tylko antybiotykami. Nieważne czy to zapalenie oskrzeli czy zwykły katar, który według opinii Pana Doktora może przeobrazić się np. w zapalenie krtani. Zastanawiałam się kiedyś czy na zbite kolano też zapisałby antybiotyk? Pan Doktor w dziecku widzi urojone choroby i na pewno nie pomaga, a wręcz przeciwnie szkodzi i to bardzo. Szczerze nie polecam. Pan doktor dawno powinien siedzieć w domu i nie szkodzić dzieciom.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • neutralny

  Pani Doktor leczy moje dziecko już od ponad 6 lat. Jest osobą kontaktową, nie ma problemu ze skierowaniem do specjalisty, chętnie udziela odpowiedzi na pytania. Jednak niepokoi mnie to, że zawsze przepisuje mojemu dziecku te same leki i za każdym razem stwierdza zapalenie krtani- odrazu nawet bez badania. Poza tym czasami Pani doktor nie ma humoru i jest rozdrażniona- co daje się odczuć. Nie polecam, ani nie odradzam bo sama nie wiem, co sądzić o tym pediatrze. Raz miałam takie zdarzenie, ze bardzo bolały mnie zatoki- karmiłam piersią wiec nie mogłam brać leków przeciwbólowych, więc zgłosiłam sie do pani doktor w piątek, kiedy już kończyła prace. Zaczęła gadać coś o nerwobólach i była niecierpliwa bo już szła do domu. Skierowała mnie na prześwietlenie i kazała przyjść w poniedziałek. W nocy wyłam z bólu więc poszłam na dyżur i pani doktor na dyżurze odrazu stwierdziła zapalenie zatok- dała antybiotyk. Kiedy poszłam w poniedziałek do Pani Zelek- Gryczki, okazało sie, że ze zdjcia Rtg wynika zapalenie zatok przyszczękowych. Na szczęście, dzięki pani doktor z dyżuru byłam już po 6 dawce antybiotyku. Bardzo nie wtedy pani Zelek- Gryczka zraziła do siebie.