sugerowany specjalista: internista

Zapalenie Jelit
Endoskopowy obraz wrzodziejącego zapalenia jelita ukazujący utratę układu naczyniowego esicy, ziarnistości oraz miejscową kruchość śluzówki (licencja, autorzy)
Stan zapalny błony śluzowej jelita powodujący zaburzenia trawienia. Istnieje wiele rodzajów zapalenia jelit, a ich cechą wspólną są przyczyny zakażenia. Stan zapalny wywołują bakterie lub produkty spożywcze, które z jakichś powodów nie nadawały się już do spożycia (np. przekroczenie daty przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie produktu). Stan zapalny może pojawiać się zarówno w jelicie cienkim, jak i grubym.

Symptomy

Podział

Istnieje kilka klasyfikacji zapalenia jelit.
Ze względu na lokalizację wyróżnia się:
 • zapalenie jelita cienkiego
 • zapalenie jelita grubego
Ze względu na przyczyny zapalenia dzieli się na:
 • zakaźne (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze)
 • toksyczne (np. enterotoksyny bakteryjne, substancje toksyczne w mocznicy, zatrucia chemiczne rtęcią, kadmem, złotem, lizolem, arsenem, cynkiem, przedawkowanie leków czyszczących itd.)
 • wrzodziejące
Biorąc pod uwagę czas rozwoju, przebieg oraz nasilenie objawów:
 • ostre
 • przewlekłe
Do nieswoistych zapaleń jelit (zapalenia o nie ustalonej jednoznacznie przyczynie) zalicza się:
 • chorobę Leśniowskiego-Crohna
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • kolagenowe zapalenie jelit
 • kwasochłonne zapalenie jelit
 • choroba Behçeta
 • niedokrwienne zapalenie jelita grubego
Według nowszych badań wymienia się również błoniaste zapalenie jelit wywołane nadmierną ilościa przyjmowanych antybiotyków.

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby

 • błędy w diecie
 • stres
 • nadużywanie używek (np. alkoholu)
 • brak właściwego nawyku mycia rąk

Powikłania

Brak leczenia stanu zapalnego może prowadzić do groźnych dla życia powikłań:
 • perforacji jelita
 • zapalenia otrzewnej
 • nowotworu złośliwego

Leczenie

Podstawą poprawy funkcjonowania jelit jest zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych. Należy dobrać odpowiednią dietę, przywiązywać większą wagę do sposobów przechowywania oraz przygotowywania posiłków, jak również pamiętać o częstym myciu rąk. Lekami stosowanymi w terapii są: metronidazol lub wankomycyna, rzadziej teikoplanina i ramoplanina.

Opinie pacjentów

 • bardzo dobry

  Bardzo dobry lekarz. Z miłym podejściem, bardzo kompetentny. Choruje na przewlekle wrzodziejace zapalenie jelita grubego, od razu skierowal mnie na szereg badan i nawet w czasie strajkow bardzo mi pomogl. Najlepszy lekarz, jakiego spotkalam w zyciu!!!

 • słaby

  Kilka lat temu ta Pani doktor zdiagnozowała u mnie Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (Colitis ulcerosa). Zrobiła to na podstawie pobranego wycinka z rectum i który dała do zbadania Pani Prof.Hrabowskiej - patolog. Przez kilka miesięcy leczyłam się. W końcu znajomy lekarz (który znał Panią patolog prof.Hrabowską z błędnych diagnoz) poradził abym udała się do innego poleconego przez niego gastrologa. Ten zrobił kolonoskopię czego dr Kwitek-Socha nawet nie uczyniła i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i radości stwierdził,że diagnoza jest błędna. Jelito jest absolutnie czyste. Postanowiłam jednak wyciągnąć z patologi pobrany wcześniej przez Kwitek-Sochę wycinek i zaniosłam go do jeszcze innego bardzo dobrego specjalisty. Ten potwierdził również błędną diagnozę. Dał mi opinię na piśmie. Kiedy poszłam do Pani Kwitek-Socha z tymi wiadomościami, ta wciąż upierała się przy swojej diagnozie, nawet nie próbując jej ponownie zweryfikować. SZCZERZE ODRADZAM TAKIEGO LEKARZA. Ile stresu kosztowała mnie taka diagnoza wiem tylko ja i moja rodzina.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Leczę moją córkę w szpitalu na Działdowskiej od stycznia 2006 roku pomimo obaw jestem bardzo zadowolona córka ma nieswoiste zapalenie jelit. Teraz bardzo ładnie przytyłam bardzo ładnie je jestem zadowolona wspaniały lekarz.

 • słaby

  Lekarz, który odmówił mi 2-krotnie przyjazdu karetki do 2-miesiecznego dziecka. Druga odmowa skończyła się tym, iż następnego dnia dziecko trafilo do szpitala (spędziło w nim 17dni) z rozpoznaniem zakażenia układu moczowego (E-coli), ostrego rotawirusowego zapalenia jelit oraz infekcją górnych drog oddechowych. Dziecko odrazu trafiło pod kroplówki by się nie odwodnić. Wg tego lekarza wszystko było dobrze (tnz. biegunki oraz płacz dziecka przez ponad 6 godzin oraz rozdrażnienie dziecka, które w płaczu nie mogło zasnąć) twierdząc, że dziecko w tym wieku (powtarzam 2-miesięczne) "tak ma". Ewentualnie mogłam o północy przyjechać sama z dzieckiem na pogotowie. Kończąc chciałabym podkreślić, że rocznie na rotawirusowe zapalenie jelit umiera ok 500 tys dzieci na świecie.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Polecam jest to bardzo dobry lekarz, leczę się od 22 lat na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dzięki doktorowi jestem optymistycznie nastawiona na tok dalszego leczenia, już na pierwszej wizycie od razu mnie pocieszł dodał otuchy. Leczenie doktora jest bardzo skuteczne, ogarnia lekami szybko i skutecznie całośc choroby, wie kiedy może nastapic zaostrzenie dolegliwości, i odpowiednio zabezbiecza lekami, tak aby pacjent nie musiał cierpieć. Zdecydowanie polecam

 • bardzo dobry

  naprawdę jest dobry a przy tym miły.Rozpoznał i dobrze leczy moja chorobę.Choruje na wrzodziejące zapalenie jelita .mam remisje juz od 2 lat.Nie zamieniłabym go na innego .Jest super.

 • bardzo dobry

  Absolutnie nie zgadzam się z powyższą opinią,to chyba chodzi o kogoś innego.Pani doktor Szczepanowska leczy od kilku lat moją córkę na wrzodziejace zapalenie jelita. Znam dobrze jej serce`, podejście do pacjentów, fachowość. Wystarczy posłuchać opinii czekając na wizytę w poczekalni przychodni . Wszyscy ją zachwalają za ciepliwość , skuteczność leczenia i uśmiech.Moja córka choć ma dosyć choroby chętnie jedzie do p. doktor. Szczerze polecam ją jako bardzo dobrego lekarza.

 • bardzo dobry

  Od paru lat cierpię na bóle brzucha i biegunki - żaden z lekarzy nie umiał mnie zdiagnozować.Jestem znerwicowany i wszyscy twierdzili, że nerwy sa przyczyną moich dolegliwości. Jednak doktor Gietka uznał, że należy mnie dokładnie przebadać i okazało się, że to poważna choroba (wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Jestem mu bardzo wdzięczny - traciłem juz siły do życia. To bardzo życzliwy człowiek i wnikliwy lekarz. Gorąco polecam!

 • bardzo słaby

  ja nie mam zbyt dobrych doswiadczen jesli chodzi o tego lekara.... dwa razy błednie rozpoznał chorąbe u mojego beagla :/ raz nie udzielil mi szczepienia mimo ze piesek juz potrzebował kolejnego a po tym zdarzeniu zachorował i lekarz nie rozpoznał kociego tyfusa ...czyli dzięki temu ze nie udzielil szvczepienia Atosowi zagwarantował mi doslownie jazde bez trzymanki a drugi raz juz po wszystkich szczepieniach stwierdzil ze Atos ma nosówke i ze daje mu 50 proscent szans na przezycie.... oczywiscie nie poddalam sie i pojechalam do innego lekarza... okazalo się, że to nie żadna nosówka tylko zapalenie jelita i osłabienie... także bardzo dziękuję temu Panu ze dwa razy spisal mojego psa na straty!!!! gdybym nie walczyla pewnie moj Atos juz dawno by przegrał walkę z tymi wirusami!!!!


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo słaby

  Z tego co poczytałam troche o tej pani Dr w internecie nasuwa mi sie pytnie: Czy oprocz CU pani Doktor jest w stanie stwierdzic co innego? Oczywiscie u mnie zostalo to rowniez rzekomo stwierdzone, mimo, że posiadam typowe objawy zespolu jelita drazliwego i szczerze watpie, by dotyczyla mnie jakakolwiek inna choroba . Wszeystkie badania krwi mam idealne, kału i moczu równiez. Myslę, że wybiorę się do innego specjalisty by wykluczyc ewentualne zapalenie jelita. Szczerze przyznam, mysle , ze wykonana anoskopia ma sluzyc bardziej pogrubieniu portfela pani doktor anizeli faktycznemu zdiagnozowaniu choroby, poniewaz dowiedzialam się , że wynik badania może byc prawdziwy ale nie musi, w takim razie nasuwa mi sie pytanie: jaki jest cel robienia takiego badania (skoro i tak wynik wcale nie musi byc prawdziwy), mysle ,ze mozna to stwierdzic nawet bez jego wykonania...Pomijajac fakt , ze doktor wyjatkowo nieprzyjemna i szybciutko wylicza ile jestesmy jej dluzni za wizyte i "konieczne" badania... Szczerze odradzam.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz