sugerowany specjalista: dermatolog

łac. erysipelas
Róża
Charakterystyczne zmiany skórne (licencja, autorzy)
Choroba skóry, którą charakteryzują ostre stany zapalne skóry oraz tkanki podskórnej z towarzyszącą wysoką gorączką. Wywołują ją paciorkowce Streptococcus pyogenes. Do zakażenia dochodzi na skutek uszkodzeń skóry, zaburzeń krążenia lub po przeniesieniu bakterii do tkanek skórnych z innych ognisk zapalnych w organizmie. Choroba dotyka najczęściej osób starszych i małych dzieci. Ryzyko zachorowania zwiększają inne choroby upośledzające pracę układu immunologicznego.

Symptomy

Podział

W zależności od charakteru zmian wyróżnia się następujące postacie:
 • róża pęcherzowa
 • róża krwotoczna
 • róża zgorzelinowa
 • róża pełzająca lub wędrująca
 • róża nowotworowa

Powikłania

Wśród powikłań wymienia się:
 • zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych
 • ropowicę
 • słoniowaciznę (elephantiasis)
 • sepsy paciorkowcowe
 • zlepy rogówkowe
 • zapalenie zatoki jamistej

Diagnoza

Opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym, ponadto wykonuje się badania krwi (morfologia, OB), testy immunologiczne (poziomu antystreptolizyny O). Wykonywane są także badania w kierunku innych schorzeń mogących być przyczyną rozwoju róży (USG kończyn dolnych, regularne pomiary ciśnienia oraz stężenia lipidów, pomiary poziomu glukozy oraz angiografię kończyn dolnych).

Leczenie

Jest długotrwałe (1 do 3 miesięcy), polega na przyjmowaniu antybiotyków (penicylina, amoksycylina). W przypadku wykazywania przez bakterie odporności na leki podaje się połączenie amoksycyliny z inhibitorem ß-laktamaz (np.kwasem klawulanowym). Miejscowo stosuje się maści ichtiolowe. Z reguły zmiany cofają się nie pozostawiając blizn (wyjątkiem jest róża zgorzelinowa).

Opinie pacjentów

 • bardzo dobry

  Naprawdę polecam. Miła, kompetentna, fachowa. Chodzę do różnych ginekologów już kilka lat i mam niezłe porównanie. W tej chwili zdecydowałam się na prowadzenie drugiej ciąży (z komplikacjami) i wybór doktor Springwald był ze wszech miar trafiony. Jest pierwszym lekarzem, który zbadał mi piersi. Zleca odpowiednie badania, chociaż bez zbędnych szaleństw, pomaga wstać z fotela (kto ma brzuszek ten zrozumie) i nie sieje niepotrzebnej paniki kiedy się coś dzieje. Jeśli ma wątpliwości wysyła na dalsze konsultacje, nie mówi niczego, czego nie jest pewna. Super człowiek i jeszcze lepszy lekarz.

 • bardzo dobry

  Znam go od lat. Prowadził mi dwie ciąże. Zawsze kompetentny, znajdował zawsze czas na różne nurtujące mnie pytania i odpowiadał na nie wyczerpująco, a w ciąży miałam ich bardzo dużo. Jego wiedza nie jest powierzchowna. Wszystko, co u mnie przewidywał, potwierdziło się. Nie działał pochopnie, wszystkie jego decyzje były przemyślane. Świetnie robi USG. Nie prowadził mi porodów, bo on pracuje na oddziale ginekologicznym i nie przychodzi do porodów. Mimo to nie żałuję, że do niego chodziłam w ciąży. Przy moich porodach była bardzo dobra położna.

 • bardzo słaby

  Niestety moja opinia o tym lekarzu jest jak najgorsza. Pan dr jest owszem bardzo uprzejmy i miły, ale niestety całkowicie niekompetentny. Był moim pierwszym ginekologiem i dopóki nie poznałam prawdy o moim zdrowiu też go polecałam. Do dr chodziłam regularnie, lekarz przeprowadzał rutynowe badania i twierdził, że wszystko jest ok. Na jednej z wizyt stwierdził, że coś u mnie wyczuwa, ale ma zepsute usg dopochwowe i nie może sprawdzić, uspokoił mnie mówiąc, że to najprawdopodobniej "pełne jelitko", tym usypiając moją czujność. Na kolejnej wizycie przypomniałam mu, że obiecał mi usg dopochwowe (pierwsze podczas kilkuletniego regularnego chodzenia),po jego wykonaniu dr nie odezwał się ani słowem tylko wypisał mi skierowanie do szpitala, a na moje pytania co się dzieje odpowiedział, że w szpitalu mi wszstko wyjaśnią. Po wyjściu z gabinetu od razu poszłam na izbę przyjęć do szpitala (w końcu to ten sam budynek). Był rok 2004 i żeby dostać się do szpitala trzeba było czekać dosyć długo na wolny termin, pomyślałam, że ustalę termin i zorientuję się w mojej "nowej" sytuacji, tymczasem z izby przyjęć trafiłam od razu na salę z wyznaczonym na następny dzień terminem operacji. To był dla mnie szok, w jajniku miałam guza wielkości pomarańczy, stwierdzono zagrożenie życia i jeszcze dostałam po uszach, że doprowadziłam do takiej sytuacji, bo tak wielki guz "nie rośnie z dnia na dzień"... a ja przecież co 3 miesiące miałam przeprowadzane badanie i lekarz nic nie zauważył?! Pani dr, która mnie przyjmowała zadzwoniła do dr i przez telefon go opierdzieliła. Następnego dnia poszłam do pana dr zapytać się co mi radzi, bo moja mama uruchomiła różne znajomości i dowiedziała się, że istnieje możliwość zabiegu laparoskopowego. Dr nie chciał mnie nawet przyjąć, dopiero jak zauważył, że nie zrezygnuje odpowiedział, że to moje życie i moja decyzja. Postawa godna dobrego lekarza! Rozumiem, że pana dr polecają te pacjetki, które po prostu nie chorują, bo w szpitalu też nie ma pochlepnych opinii. W skrócie SZCZERZE ODRADZAM!!!


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Pani Wojciechowska jest wysokiej klasy specjalistą , jednocześnie z dużą sympatią podchodzi do pacjentów. Przychodziłam z różnego typu dolegliwościami i zawsze byłam fachowo traktowana. Wysoka ocena jest wynikiem długoterminowego kontaktu ( okres ciąży) Nigdy nie wyszłam z gabinetu zawiedziona lub rozczarowana poradą jaką udzieliła mi Pani doktor. Również mój mąż podziela tą opinię, gdyż także miał możliwość poznania Pani doktor. A do ~pacjentka- nikt nie lubi pacjentów z doskoku, chodzi się do lekarza od początku do końca ciąży. A człowiek jest człowiekiem, może trafiłaś na słabszy dzień Pani Wojciechowskiej

 • neutralny

  rzeczywiscie jest mila i moze dobry z niej ginekolog, ale nie polecam jej w ciazy z problemami,np. z cukrzyca ciazowa.... na wszelki moje pytania odpowiadala: "nie iem", "to bywa różnie" itp. mialam wrazenie, ze wizyty w poszczegolnych miesiacach polegaly jedynie na mierzeniu szyjki macicy.... sama uprosilam skierowanie do szpitala w termibnie rozwiazania ,mimo ze powinna wiedziec, ze ciaze cukrzycowe rozwiazuje sie w 40-tym tygodniu max. a co najwazniejsze zlekcewazyla spadajace tetno plodu.

 • słaby

  Leczyłam się dość długo u Pani doktor prywatnie, byłam zadowolona,bo nie lekceważyła mojego problemu i na wszelkie sposoby starała się mi pomóc. Jednak ostatnio mocno mnie zawiodła. Pojawiłam się u niej po rocznej przerwie z zaczerwieniami na czole, które od roku nie znikają, obejrzała je i uznała, że to uczulenie i powiedziała, że maść którą stosuję może mi tylko zaszkodzic i spowodować trądzik, choć sama rok temu ją przepisała!!W dodatku przed rokiem powiedziała mi, że to trądzik różowaty!! Odniosłam wrażenie,że totalnie nie wie,co robi. Na wizytę zabrałam ze sobą chłopaka, który poprosił, żeby tylko obejrzała pieprzyk na plecach. Nie myśleliśmy,że potraktuje to jak dwie wizyty. Trochę się zdziwiliśmy, gdy poprosiła nas na koniec o 160zl. W dodatku była bardzo nieprzyjemna, kpiła, że widać, że lubimy się opalać, choć było to zupełnie chybione. Jak byśmy sobie nie zdawali sprawy z tego, że leżenie plackiem na słońcu szkodzi. Efekt wizyty był taki, że mam po niej niesmak i czuję wielką niechęć do Pani Jabłeckiej. A poza tym szukam dobrego dermatologa, ktory nie potraktuje mnie w tak nieprzyjemny sposób.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Pani Alicjo! Bardzo Pani współczuję i wyobrażam sobie stres, jaki Pani przeżyła. Nam akurat przydarzyła się dokładnie odwrotna sytuacja - tylko dzięki szybkiej interwencji i natychmiastowej decyzji o przewiezieniu dziecka do szpitala nasz syn uniknął kalectwa. Jak widać, życie pisze różne historie... Serdecznie pozdrawiam.

 • bardzo dobry

  Uważam że dr Milewicz jest specjalistą godnym polecenia. Jest cierpliwy, rzeczowy i bardzo kompetentny. Po wielu latach różnych medycznych przygód (wielu bardzo miłych ale mało skutecznych lekarzy) w końcu wiem że ktoś fachowo zajmuje się moim problemem. Jestem zaszokowana złymi opiniami które są umieszczone na tej stronie i zupełnie się z nimi nie zgadzam.

 • bardzo dobry

  Od 18 września jestem szczęśliwą mamą prześlicznego Antosia i to dzięki panu Litmanowiczowi. Prowadził moją ciążę znakomicie.Ma bardzo dużą wiedzę, którą potrafi się dzielić z pacjentką i przede wszystkim cierpliwość co jest bardzo ważne dla ciężarnej popadającej często w różne nastroje :). Dzięki niemu czułam się bezpiecznie i zdrowo całe 9 miesięcy. Synek urodził się przez cięcie cesarskie. Sama operacja przebiegała niemal w wesołej, rodzinnej atmosferze, ja szybko wróciłam do formy a szew to tylko cieniutka kreska. Rewelacja!! Szczerze polecam!

 • bardzo dobry

  Jest fantastycznym lekarzem - jedynym któremu tak ufam. Być może zabieganym być może i takim któremu zdarzają się różne sytuacje nawet niepowodzenia. Ale jest tylko człowiekiem który może mieć różne nieprzwidziane sytuacje - jak każdy z nas. On nie jest ani wróżką ani bogiem więc czasem ponosi porażki ale ile sukcesów - i to przeważa dowodem - kolejki u niego - ilość pacjentek zainteresowanych. A że nie pamięta imienia matki albo przebiegu ciąży - to cóż się dziwić skoro część trafia dopiero w ciąży albo pod sam koniec. Ja jestem jego pacjentką od ponad 10 lat i pamięta i moje imię i nazwisko a tym bardziej przebieg ciąży i pierwszej i teraz kolejnej drugiej. I nie mam żadnych wątpliwości że każda wydana złotówka nie jest zmarnowana - bo płaci się wszędzie - więc czemu on nie ma się cenić w końcu jest fachowcem i każda z nas dokonuje wyboru decydując się na jego opieką albo i nie - bo nikt nikogo nie zmusza. Ja sobie nie wyobrażam innego lekarza i fakt denerwują mnie kolejki u niego ale zdaje sobie sprawę że wynika to z tego że są różne sytuacje i ogromne zainteresowanie. Współczuje kobietom które być może zostały skrzywdzone w jakiś sposób albo podczas komplikacji przy porodzie bądź i po - ale nie można do końca winić Pana Doktora - równie dobrze mogłoby to im się przytrafić przy innym lekarzu - tyle różnych kobiet jak i różnych ciąż. Uważam go za specjalistę ponieważ ciągle inwestuje w nowocześniejszy sprzęt dzięki czemu jego opieka coraz bardziej staje się profesjonalna. I proszę mi wierzyć nie jest najdroższym lekarzem ponieważ jako ordynator liczy tyle ile zwykli lekarze ginekolodzy. A dowodem jego profesjonalizmu jest również to że zawsze jest pod telefonem również dostępny w weekendy lub w szpitalu w razie jakiś komplikacji a to stwarza ogromne poczucie bezpeiczeństwa.