sugerowany specjalista: okulista

łac. nystagmus
Mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych (poziome lub elipsoidalne), występujące na skutek fizjologicznego lub patologicznego pobudzenia komórek receptorowych narządu przedsionkowego. Oczopląs może mieć postać wrodzoną lub pojawiać się w wyniku chorób czy przyjmowania niektórych leków. Jest związany z uszkodzeniem sensorycznym (np. achromatopsja) lub motorycznym (zez). Drgania bywają stałe lub zmienne w zależności od kierunku spojrzenia.

Symptomy

Przyczyny

 • oczopląs wahadłowy – wychylenia są rytmiczne, w obie strony w jednakowym czasie
 • oczopląs skaczący – ruchy w jedną stronę są szybsze niż w drugą (kierunek określa faza szybka)
 • oczopląs ośrodkowy
 • oczopląs obwodowy
 • oczopląs samoistny– pochodzenia błędnikowego, ośrodkowego i ocznego (fiksacyjnego)
 • Oczopląs wywołany (indukowany) – patologiczny lub fizjologiczny (bodźce cieplne, kinetyczne, lub stymulacja galwaniczna czy optokinetyczna)
 • oczopląs błędnikowyz wyraźnie zaznaczoną fazą szybką i wolną – wywoływany za pomocą pobudzeń cieplnych lub obrotowych, w którym faza wolna zależy od pobudzeń receptorów błędnikowych, a faza szybka jest wyrazem kompensacji ośrodkowej
 • oczopląs podczasobrotowy – wywoływany przez zmienne przyspieszenie kątowe w czasie obrotu ciała wskazuje stronę działającego przyspieszenia.
 • oczopląs poobrotowy – pojawia się po zatrzymaniu obracania i wskazuje kierunek odwrotny do kierunku dokonywanych obrotów.
 • oczopląs cieplny– pojawia się na skutek wprowadzenia do przewodu słuchowego zewnętrznego wody o temperaturze innej niż temperatura ciała badanego (woda zimna ok.30˚C – oczopląs skierowany w stronę przeciwną do oziębianego ucha, woda ciepła ok.44˚C – oczopląs skierowany w stronę badanego ucha).
 • oczopląs optokinetyczny– występuje podczas patrzenia na obrazy szybko przesuwające się przed oczami obserwatora. Wynika z chęci zatrzymania ruchomego obrazu na siatkówce oka (np.podczas jazdy środkami komunikacyjnymi).
 • ruchy nystagmoidalne gałek ocznych– wychylenia oczu z mniejszym lub większym zaznaczeniem fazy szybkiej i wolnej powodują wrażenie pływania lub niepokoju gałek ocznych (są charakterystyczne dla pobudzeń płynących zośrodkowego układu nerwowego, towarzyszą wielu chorobom tego układu)
 • oczopląs symulowany – zdolność do wywoływania oczopląsu ma około 8% młodych dorosłych. Przypomina on kształtem fali oczopląs wahadłowy, a częstotliwością – niektóre formy wahadłowego drgania gałek ocznych i może być utrzymywany do 25 s.

Diagnoza

W badaniu okulistycznym ruch gałek ocznych opisywany jest następująco:
 • postać – poziomy, pionowy, obrotowy, skośny;
 • kierunek – oznaczany wg fazy szybkiej ruchu;
 • szybkość – wolny, średni, szybki;
 • natężenie – określane w trójstopniowej skali;
 • typ – rytmiczny lub wahadłowy.

Leczenie

Polega na chirurgicznym ustawieniu oczu, czasem pomaga korekcja za pomocą szkieł pryzmatycznych. Zabiegi możliwe są w przypadkach, gdy w określonym położeniu gałek ocznych występuje tzw. strefa ciszy (blokada).

Opinie pacjentów

 • bardzo słaby

  Tragedia.... Długo leczylam tam swoje zwierzaki. Do czasu... Kota chorego z problemami z pęcherzem 'leczyli' mi tak długo, aż pęcherz pękł i mocz wylał się do jamy brzusznej. Prosilam o jakikolwiek numer kontaktowy w razie problemów, bo był bardzo chory. Usłyszałam, ze nie widzą takiej potrzeby... Zoperowali mi kota... Po trzech tygodniach noszenia szwów - po ich ściągnięciu - o 23:00 w sobotę kotu w domu otworzył się brzuch....... Myslalam, że może pechowo się trafiło.. Faktycznie był bardzo chory.. Po przezyciu ogromnej traumy postanowilismy dac lekarzom z przychodni p.Nowakowskiego szanse majac nadzieje, ze byl to nieszczesliwy wypadek. Później mój pies miał zapalenie ucha.. Leczylam go tam kilka miesięcy i pewnego dnia w trakcie jak lekarz mu ucho czyścił i cos mu wlewał do uszka - półroczny maluch okropnie (!) piszczal i po chwili dostał silnego ataku padaczkowego... Oczopląs miał dwa tygodnie, głowę ma do dziś wykrzywioną na jeden bok. Tego dnia juz zmienilismy przychodnię! Acha - lekarz tego dnia powiedział, ze pies ma juz uszy zdrowe, a drugi lekarz do którego trafilismy podczas ataku padaczkowego stwierdził, ze ucho jest tragiczne. Pies miał juz zapalenie ucha wewnętrznego. Nawet zapalenie ucha dla tej przychodni to za duze wyzwanie. Przykre. Szkoda zdrowia, nerwow i niemalych pieniedzy. Zdecydowanie odradzam jeśli ktoś kocha swoje zwierzęta!!!!


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • neutralny

  Witam! Byłam u Pana Piotra z objawami min. zawrotów głowy, oczopląsu, i migreny z aurą. Pan Piotr zdiagnozował nerwice,i bez dalszych badań zalecił branie psychotropów, a na tomografie wyszło że mam malformacje tętniczo-żylną mózgu w lewym płacie czołowo ciemieniowym. Dlatego też daje ocene neutralną

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Piotr Janas ( 5 czerwca 2014)

  Jestem pod głębokim wrażeniem na temat wiedzy o zależnościach pomiędzy malformacją a oczopląsem i bólem głowy . Zastanawiam się tylko po co ta wizyta skoro chory "wie". Pozdrawiam.