sugerowany specjalista: okulista

gr. myopia
Krótkowzroczność
Miejsce ogniskowania promieni świetlnych w oku krótkowidza (licencja, autorzy)
Nazywana też miopią, wada refrakcyjna wzroku. Polega na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych, zamiast na siatkówce promienie przecinają się przed nią. W wyniku czego obraz jest zamazany i nieostry. Krótkowidz mruży oczy lub stara się przybliżyć obserwowany przedmiot. Jest to jedna z najczęściej występujących wad wzroku.

Symptomy

Podział

Za względu na przyczyny wyróżnia się następujące rodzaje:
 • krótkowzroczność osiowa – zbyt długa oś gałki ocznej (najczęściej spotykana)
 • krótkowzroczność krzywiznowa – zbyt wypukła krzywizna poszczególnych elementów układu optycznego oka (zwłaszczarogówkii soczewki).
 • krótkowzroczność refrakcyjna – zbyt duży współczynnik załamania soczewki (występuje w cukrzycylubzaćmie jądrowej).

Diagnoza

Krótkowzroczność wykrywana jest w badaniu okulistycznym, jej stopień podaje się w dioptriach ze znakiem minus.

Leczenie

Ostrość widzenia poprawiająokulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe rozpraszające. Możliwy jest również bardzo skuteczny zabieg chirurgiczny, ale może on mieć ciężkie efekty uboczne.

Stopnie

 • Niska – do –3,0 dioptrii (widzenie z bliska nie wymaga korekcji)
 • Średnia – od – 3,0 do – 7,0 dioptrii
 • Wysoka – powyżej – 7,0 dioptrii (towarzyszą jej zwyrodnienia i powikłania w późniejszym wieku)

Opinie pacjentów

 • bardzo słaby

  Poszłam do tego lekarza po opinię czy nie ma przeciwwskazań przed porodem naturalnym. Najpierw spóźniła się do gabinetu 20 minut, potem przyjęła mnie i zrobiła mi kilka badań z rzędu, po czym zabrała się za wypisywanie karty informacyjnej dla mojego ginekologa prowadzącego. Ponieważ nic nie mówiła, a pisała lekarskimi hieroglifami, jak wiadomość poufną od lekarza do lekarza, zapytałam się co tam napisała, tym bardziej, że mi nie udzieliła żadnych informacji na temat wyników tych badań, tylko zapisała ciurkiem 12 linijek. Powiedziała mi, że to informacja dla mojego ginekologa prowadzącego ciążę. Doczytałam się z trudem w ostatniej linijce, że nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, ale reszty nie byłam w stanie odczytać, więc zapytałam co jest powyżej. Powiedziała, że mam krótkowzroczność (trudno, żebym o tym nie wiedziała, nosząc okulary), po czym powiedziała mi "do widzenia". Żeby nie było wątpliwości - była to płatna wizyta w prywatnej placówce zdrowia Multimedis. Na szczęście to nie ja płaciłam, bo inaczej nie wyszłabym z gabinetu zanim bym nie uzyskała wszelkich informacji, lecz mam ją w firmowym pakiecie, więc zdecydowałam, że nie będę się denerwować (bądź co bądź jestem w ciąży), więcej się do niej nie udam, a i innym odradzam.

 • bardzo słaby

  Pani Doktor w swojej wiedzy zatrzymała się na etapie studiów!! Nie jest na bieżąco w dziedzinie nowinek okulistycznych ani dostępnych leków. Przy bardziej skomplikowanych wadach wzroku (wysoka krótkowzroczność lub astygmatyzm) podczas doboru szkiel okularowych przepisuje receptę na dokładnie takie same szkła twierdząc że są dobre!! (poprostu nie wie jak je poprawnie dobrać) Byłam na wizycie kontrolnej z moim Synem gdyż zgłaszał że gorzej widzi (podkreśle że nosi już okulary). Pani doktor założyła dwa szkiełka i przepisała mocniejsze szkła. Synek nie chciał nosić swoich nowych okularów.. wracał do starych mówiąc że przez tamte widzi lepiej. Zgłosiłam to lekarce a ona na to iż "Dziecko musi sie przyzwyczaić do nowch okularów" Później okazało się że gorsze widzenie spowodowane było tym iz miał je za mocne!! Należalo zmniejszyć moc a nie zwiększyć jak to uczynila pani doktor Zielińska!! No coż... dobrze że szybko zaraagowałam bo mogło się to źle skończyć!!


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Znakomity lekarz! Bardzo dokładna i rzetelna. Wszystko tłumaczy i wyjaśnia. Z opieki i porad Pani doktor korzysta cała moja rodzina (ja z mężem i dwójka dzieci - krótkowzroczność, astygmatyzm, problemy z siatkówką). Ma świetny kontakt z dziećmi i wspaniałe indywidualne podejście do każdego pacjenta.

 • bardzo dobry

  Od doktora okulisty otrzymałam zaświadczenie, stwierdzające że nie mogę rodzić naturalnie, ponieważ mam wadę zwroku(-5)oraz wysokie ciśnienie w oku. Mój ówczesny lekarz ginekolog w szpitalu na Rakowskiej nie brał w ogóle pod uwagę tego zaświadczenIa,mówił,że urodze normalnie, gdyż dziecko jest małe, a więz zagrożenia nie widzi! tłumaczył,że krótkowzroczność nie jest przeciwskazaniem do naturalnego porodu.Kiedy zaczęły się bóle porodowe dał mi zastrzyk na uspokojenie i wypisał do domu. To było okropne potraktowanie człowieka, tym bardziej,że umierałam ze strachu, gdyż cały czas czułam ogromny ból w podbrzuszu. Mój mąż nie wiele myśląc zabrał mnie do szpitala na Roosvelta. Tam właśnie był na dyżurze dr RUSIN. Zbadał mnie i powiedział,że nie ma na co czekać, bo dziecko już pcha się na świat. Za godzinę po badaniu już byłam po cesarskim cięciu. Moja córeczka była cztery razy owinięta wokół szyjki pępowiną, a więc i tak nie wiadomo jak skończyłby się ten odwlekany poród drogami natury!!! DZIĘKI Dr moja córcia ma już dzisiaj cztery latka i jest wspaniałym dzieciątkiem!Polecam go wszystkim kobietom,gdyż potrafi szybko reagować na problem!!!

 • bardzo słaby

  Oj, bardzo słaba okulistka. Nie potrafiła wykryć, że mam astygmatyzm zarówno przyjmując na kiepskim wg pani doktor sprzęcie w przychodni państwowej, jak i w swoim prywatnym gabinecie (przy drugiej wizycie). Dopiero trzecia wizyta, kiedy pojawiłem się z receptą pozwoliła na prawidłowe przypisanie szkieł (po pierwszej wizycie pani doktor zalecała abym przyzwyczajał sie do nowych/kompletnie źle przypisanych szkieł na krótkowzroczność i tylko fakt, że nie były to moje pierwsze okulary spowodowały, że nie pozostałem przy złych szkłach). Przyszłym pacjentom polecam od razu wizytę w gabinecie prywatnym pani doktor razem ze starą receptą, co pozwoli uniknąć nerwów i zaoszczędzić trochę gotówki. Wydarzenie miało miejsce już około 8-10 lat temu, ale to, że nadal mam je w pamięci może pokazać jak wryło się w mojej psychice :-)


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Wspaniały lekarz, leczę się u Pani doktor od 17 lat, trafiłam do pani doktor z polecania wspaniałego okulisty światowej klasy - prof. Czajkowskiego, początkowo tylko w celu konsultacji - dobrania soczewek miękkich (które w tamtym czasie były w Polsce raczej nowością) i tak juz zostało, nie wyobrażam sobie innego lepszego okulisty, u Pani doktor leczą sie 3 pokolenia mojej rodziny (schorzenia takie jak AMD, krótkowzroczność, zaćma, jaskra itp.). Pani doktor jest profesjonalistka w każdym calu, traktuje każdego pacjenta indywidualnie, mogę powiedzieć przedstawicielką wymierającego już niestety gatunku lekarzy z powołaniem, szanuje i kocha ludzi. Usługi w gabinecie (badania) itp. sa dość drogie, ale ich jakość warta każdej ceny. Oby więcej takich lekarzy!

 • bardzo dobry

  Doktor Oksana Borissova redukowała laserowo moją krótkowzroczność, w listopadzie 2011, niedługo minie rok, widzenie jest bez zarzutu (było -5 obuocznie). Z zabiegu pamiętam poczucie bezpieczeństwa i zaufania do dobrego lekarza. Wszystkim polecam

 • bardzo dobry

  Pan doktor Wasyluk jest, co prawda, jednym z najlepszych specjalistów w Warszawie od leczenia jaskry, ale ja korzystałam z jego porad w mniej specjalistycznej dziedzinie okulistyki. Cierpię na krótkowzroczność. Od wielu lat szukałam specjalisty, który odpowiednio dobierze mi soczewki i - przede wszystkim - nauczy mnie je zakładać. Byłam krnąbrnym pacjentem i uczniem, dlatego nikomu się dotąd nie udało. Dopiero Pan Doktor, wykazując się olbrzymią cierpliwością i zrozumieniem, sprawił, że moje życie się zmieniło. Mogę jeździć na nartach, na rowerze, uprawiać inne sporty, korzystając z błogosławieństwa soczewek. Dziękuję :-)

 • bardzo słaby

  Po wizycie u tej Pani, radzę zasięgnąć opinii jeszcze innego okulisty. Zgłosiliśmy się do Pani doktor PRYWATNIE, ponieważ nasz synek bardzo często podchodził blisko TV podczas oglądania bajek. Pani doktor po zbadaniu stwierdziła, że dziecko ma idealny wzrok, po prostu chciał by być w środku akcji. Przez ok. 10 miesięcy właśnie tak tłumaczyliśmy sobie te wycieczki pod telewizor (w końcu badał go specjalista). Jednak zauważyliśmy, ze synek coraz częściej podchodzi do TV, i mruży oczka podczas patrzenia na coś znajdującego się dalej. Udaliśmy się więc na badanie do "superoptyka"; tak, żeby rozgonić swój niepokój... Jak się okazało, Pani tam pracująca wykryła u mojego 4,5 letniego dziecka WADY WRODZONE! Podwichnięcie obu soczewek, astygmatyzm, krótkowzroczność i stożek rogówki. Dostaliśmy skierowanie do kolejnego okulisty, który miał potwierdzić diagnozę. Przyjęto nas tego samego dnia, diagnoza potwierdzona, wielkie zdziwienie, że nie wykryto tego wcześniej! Kolejne PILNE skierowanie, tym razem do Warszawy. Kolejne zdziwienie, że nie wykryto tego wcześniej... kolejne PILNE skierowanie... W końcu wylądowaliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka. Mój synek, prawie nie widzi na lewe oczko! Teraz czekamy na operację... Póki co, jedyny ratunek, żeby mógł normalnie, bądź w miarę normalnie widzieć... Wszyscy badający go później lekarze mówili, że gdyby to zostało wykryte wcześniej, zaczęli byśmy go wcześniej leczyć i nie było by tak źle jak jest teraz... Nie życzę nikomu, żeby podobna sytuacja spotkała jego dziecko. Może jesteśmy wyjątkiem (mam taką szczerą nadzieję), ale ostrożności nigdy dość - zwłaszcza w takich sprawach.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • bardzo dobry

  Kompetentna i skrupulatna doktor. Mimo dorosłego wieku pogarsza mi się krótkowzroczność (genetycznie), do tego rodzinne obciążenia innymi chorobami oczu. Myślałam, że jak do innych okulistów w Kielcach przyjdę tylko "po receptę", a wizyta trwała 50 minut. Zrobiono mi chyba wszelkie możliwe badania. Polecam. Przyjmuje również w Cefarmie na Jagiellońskiej.