Zaburzenia odżywiania – jak monitorować odżywianie?

Ekspert Magdalena NowogrodzkaPsychiatria • 13 lutego 2015 • Komentarze:

Artykuł ten polecam osobom zmagającym się z nadwagą, przejadającym się, zarówno bulimikom, jak i objadającym się kompulsyjnie. Aby przezwyciężyć problem epizodów niekontrolowanego jedzenia, warto zapoznać się z techniką behawioralno – poznawczą. Polega ona na zastosowaniu programu 6 kroków. Dziś przybliżę Wam część kroku pierwszego.

Jak zmienić swoje złe nawyki żywieniowe?

Nie jest to takie proste, ale nie jest też niemożliwe. Nie jest proste, bo tak, jak nie chudnie się z dnia na dzień, tak nawyków nie wyrabia się też tak szybko. Potrzebna jest do tego dyscyplina i motywacja. Metoda jest konkretna i można ją śmiało zastosować w domu. Należy przede wszystkim mieć świadomość, co się je, kiedy i jak dużo. Dobrym sposobem jest monitorowanie swojego odżywiania. I to wcale nie na komputerze. Właśnie tym zajmę się dziś. Nauczę Was, jak monitorować swoje jedzenie.

Jak prawidłowo monitorować to co jemy?

Do monitorowania spożywanego w ciągu dnia jedzenia i płynów należy sporządzić na czystej kartce, najlepiej formatu A4, sześć rubryk. Wpisać kolejno, zaczynając od pierwszej: rubryka Czas; rubryka Spożyte pokarmy i płyny (napoje); rubryka Miejsce; rubryka B- poczucie, że zjadło się za dużo- tu gwiazdką będziemy oznaczać pokarmy, których nie chciałoby się wcale zjeść; rubryka K- służy do zapisywania epizodów wymiotów, zażywania wszelkich środków „odchudzających”, wykonywania ćwiczeń fizycznych; rubryka Kontekst przejedzenia się/wymiotowania.

W celu monitorowania swojego jedzenia należy wpisywać danego dnia wszystko, co się jadło i piło, nie zniechęcając się przy tym, jeśli nie jest to takie jedzenie, które sobie na ten dzień zaplanowaliśmy. Może być tak, że na początku uzupełniania takiego arkusza będziemy czuli się gorzej mając świadomość, co jemy i jak dużo, niepotrzebnych nieraz produktów. Proszę się tym nie zniechęcać. Najlepiej nosić przy sobie taki arkusz sporządzony przez siebie i notować za każdym razem, gdy coś się zjadło czy wypiło.

Powinniśmy zapisywać w rubryce pierwszej z czasem, o jakiej porze dokładnie spożyliśmy dany produkt. W rubryce określającej miejsce spożycia, należy wpisać pomieszczenie w domu, np. kuchnia, sypialnia, nie wystarczy stwierdzenie ogólne, że był to dom. Jest to potrzebne, by lepiej przyjrzeć się, gdzie jemy, po co jemy wtedy, gdy np. nie jesteśmy głodni, dlaczego nie jemy tylko przy stole i czemu to służy. Wpisujemy do tej rubryki również miejsca poza domem, np. restauracje, bary, przyjęcia u znajomych, miejsca w galerii, na ulicy (np. hod-dogi jedzone na ulicy z budki).

zl22

W rubryce z symbolem B gwiazdką będziemy oznaczać pożywienie, które wprawdzie zjedliśmy, ale którego chcielibyśmy nie jeść i go unikać w naszej diecie. Jeśli po incydencie przejedzenia czy zjedzenia jednej nawet porcji pokarmu pojawi się chęć wymiotowania lub same wymioty, zażywanie środków przeczyszczających lub wzmożone ćwiczenia fizyczne, proszę to zaznaczyć symbolem W-wymioty, P-środki przeczyszczające, „odchudzające” lub F- ćwiczenia fizyczne w rubryce K oznaczającej wszelkie wymienione tu kompensacje (stąd symbol K jak kompensacja).

W ostatniej rubryce Kontekst przejedzenia się/wymiotowanie należy po każdym spożytym produkcie czy napoju zapisać swoje samopoczucie. Trzeba tu zwrócić uwagę, czy zjedzenie czegoś- produktu lub cały epizod niekontrolowanego obżarstwa, wiąże się z konkretną sytuacją, np. sprzeczką z kimś bliskim, czy otrzymaną właśnie ważną wiadomością. Tu można zapisać też uczucia, które pojawiły się pod wpływem tej sprzeczki czy otrzymanej wiadomości, np. złość, gniew, rozdrażnienie, a może nawet panika. Być może były to pozytywne uczucia, jak radość, zadowolenie, a nawet euforia. Można też zapisać w tym miejscu swoje postanowienia i myśli, które przyszły nam do głowy w trakcie lub po zjedzeniu czegoś, np. Od jutra nic nie jem. Jestem gruba. Ratunku, jem, jem i jestem głodna!w

Warto głębiej zastanowić się nad tym, by w końcu odkryć, co tak naprawdę prowadzi mnie do epizodów niekontrolowanego obżarstwa czy do jedzenia wtedy, kiedy nie czuję fizycznego głodu. Ta informacja jest przełomowym momentem w poradzeniu sobie z problemem objadania się. Taki arkusz monitorowania należy przygotowywać sobie na każdy dzień i oznaczać go datą.

To zaledwie część kroku pierwszego. Do pozostałych zaleceń tego kroku wrócę w kolejnym artykule na portalu Znany Lekarz. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy wstępnej nad pokonaniem uzależnienia.

O autorze

Magdalena Nowogrodzka – psycholog, terapeuta, Łódź
Magdalena Nowogrodzka – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

 

The post Zaburzenia odżywiania – jak monitorować odżywianie? appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)