Trądzik różowaty nosa (rhinophyma)

Ekspert Andrzej Bieniek • 31 października 2015 • Komentarze:

Trądzik różowaty nosa (rhinophyma, acne rosacea nasi) występuje najczęściej u starszych mężczyzn o skórze łojotokowej, cierpiących od kilku lat na trądzik różowaty. Objawia się w postaci olbrzymiego guzowatego przerostu nosa, zwykle zaczerwienionego, o skórze pokrytej drobnymi zagłębieniami, przypominającego powierzchnię truskawki.

 

Zniekształcenie to powoduje znaczne zeszpecenia, a czasem nawet prowadzi do utrudnienia oddychania. Dużą poprawę wyglądu można uzyskać poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Jest on prowadzony najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Specyfika zabiegu

Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tkanek poprzez ścięcie lub za pomocą łyżeczkowania – kiuretażu oraz na następowej termicznej ablacji podłoża za pomocą lasera lub urządzenia elektrochirurgicznego. W wyniku takiego zabiegu powierzchnia nosa pozbawiona jest w całości naskórka. Gojenie jednak zwykle przebiega dobrze i prowadzi do samoistnego zamknięcia rany, bez konieczności przeszczepów.

W trakcie gojenia powierzchnię nosa należy przemywać wodą i antyseptycznym mydłem płynnym, suszyć czystym papierowym lub płóciennym ręcznikiem oraz pokrywać maścią z zawartością antybiotyków lub antyseptyków i opatrunkami gazikowymi. Najczęściej zalecane jest także przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin. Całkowite odnowienie naskórka trwa zwykle trzy – cztery tygodnie. Leczenie prowadzi do uzyskania prawidłowego kształtu i funkcji nosa, bez pozostawienia blizn.

The post Trądzik różowaty nosa (rhinophyma) appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Andrzej Bieniek chirurg plastyczny, chirurg dr hab. n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Andrzej Bieniek

chirurg plastyczny, chirurg dr hab. n. med.

Umów wizytę