Kilka rad, jak pomóc dziecku w rozpoczęciu przedszkola

Ekspert Gabriela Lewicka-Śliwa • 19 września 2015 • Komentarze:

Pierwszy dzień w przedszkolu jest ważny nie tylko dla dziecka, ale zwykle także dla rodziców. Kiedy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przedszkola? Jak przygotować się na poranne rozstania? To zwykle pytania kłębiące się w głowach rodziców.

Wasza pociecha zwykle jest gotowa na pójście do przedszkola jeśli:

  • obserwujecie, że potrafi znosić rozłąkę z Wami (np. gdy wychodzi z babcią na spacer, zostaje sama u koleżanki w domu)
  • gdy zwykle chętnie uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi
  • gdy radzi sobie z korzystaniem z toalety

Łatwiej będzie także dziecku w przedszkolu, jeśli potrafi skupić się na jednym zadaniu przez kilka/kilkanaście minut i wykonywać polecenia czy prośby dorosłego.

Co można zrobić zanim dziecko pójdzie do przedszkola?

Ponieważ każda zabawa pomaga dziecku w oswajaniu tego, co potem będzie realne, ważne jest, aby dziecko, zanim wybierze się do przedszkola, miało szansę oswoić się z wyobrażeniem o tym miejscu, właśnie podczas spontanicznej zabawy. Pomocne mogą być też różnego rodzaju czytane i oglądane bajki, które pokażą dziecku, co zwykle dzieje się przedszkolu. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość, warto zapoznać je z przedszkolem i Paniami nauczycielkami z grupy np. na dniach otwartych czy zajęciach adaptacyjnych. Dziecko będzie miało wtedy szansę by poczuć się bezpieczniej. Warto też pomyśleć czy jeden z rodziców będzie mógł poświęcić dodatkowy czas w pierwszych dniach adaptacji do przedszkola, biorąc np. kilka dni wolnego w pracy.

Jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu?

Niezależnie od tego, w jaki sposób dziecko przeżywa pierwsze dni w przedszkolu, ważne jest to, aby miało poczucie wsparcia od rodzica, tak by mogło opanować pojawiający się zwykle strach czy niepokój. Są dzieci, które mają ochotę by – mimo takiego strachu i niepokoju – samodzielnie zmierzyć się z nową sytuacją. Dla nich zwykle wystarczy krótkie pożegnanie w szatni/przed salą z rodzicem i informacja, kiedy rodzic będzie (np. po obiedzie).

Dla niektórych wsparciem, którego oczekują może być taki rodzaj obecności rodzica w przedszkolu, by dziecko mogło poczuć się bezpieczniej. Czasem może to być krótka wspólna zabawa rano w sali przedszkolnej, czasem poznanie sali czy kolegów z grupy. Jedno jest pewne: dzięki wsparciu mamy lub taty dziecko zdobędzie świadomość, że rodzic nie zostawi go w przedszkolu, dopóki nie będzie na to gotowe.

Gdy pierwsze dni w przedszkolu mamy już za sobą, zwykle przed rodzicami pojawiają się kolejnej dylematy – jak dziecko ma sobie radzić w relacjach z rówieśnikami, co robić by ułatwić dziecku przystosowanie się do zasad panujących w przedszkolu, co, jeśli zasady w przedszkolu są odmienne do tych stosowanych przez rodziców w domu itp.

Serdecznie zapraszam do lektury kolejnych artykułów.

The post Kilka rad, jak pomóc dziecku w rozpoczęciu przedszkola appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)

Ekspert

Gabriela Lewicka-Śliwa

psycholog, psychoterapeuta mgr

Umów wizytę