Beata Buszek

Położna, położnik

Poproś o włączenie kalendarza

Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i czy jest nam potrzebna? Położna towarzyszy kobietom od wieków, już w średniowieczu akuszerki pomagały przy porodach, stosując różne zioła, mikstury i pozycje ... więcej

Dodaj opinię

Umów wizytę

Umówienie wizyty online jest całkowicie darmowe
Potwierdzimy umówienie wizyty (SMS, Email)
Umówienie wizyty online jest całkowicie darmowe
10 000 osób umówiło się już online

Podobni lekarze

Informacje o lekarzu

O mnie

Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i czy jest nam potrzebna?

Położna towarzyszy kobietom od wieków, już w średniowieczu akuszerki pomagały przy porodach, stosując różne zioła, mikstury i pozycje ułatwiające poród. W dzisiejszych czasach położne w dalszym ciągu pomagają matkom we wszystkich życiowych sprawach.

Ogromna część położnych środowiskowych pracowała w szpitalu. Uczyła się przede wszystkim położnictwa i ginekologii. Zdobywała wiedzę z dziedziny seksuologii i pediatrii, psychologii, socjologii, pedagogiki czy etyki. Zakres wiedzy i umiejętności, jaki muszą posiąść położne środowiskowe, aby dobrze wykonywać swój zawód, jest naprawdę ogromy i warto z tej wiedzy korzystać.

Położna środowiskowa pomaga odpowiedzieć na pytania związane z ciążą, z przygotowaniem do porodu, z połogiem, z karmieniem piersią oraz dietą kobiety karmiącej, pomaga w opiece nad noworodkiem.

Kto może skorzystać z usług położnej? Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez NFZ położna ma obowiązek opieki nad matką od 21. tygodnia ciąży, noworodkiem do 6. tygodnia po porodzie i całą rodziną. Z racji swojego wykształcenia położna środowiskowo-rodzinna ma kwalifikacje także do przygotowania pacjentki do porodu. Mogą to być kursy w szkole rodzenia, konsultacje, rozmowy indywidualne.

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług położnej? Z położną środowiskową warto spotkać się przed porodem. Konsultacje dotyczą wtedy oceny samopoczucia fizycznego i psychicznego pacjentki. Położna pomoże rozwiązać dylematy związane z wyprawką dla dziecka, jak również opowie, co czeka mamę w poszczególnych okresach porodu, o pierwszym kontakcie z nowo narodzonym dzieckiem. Powie, jak przygotować dom i otoczenie na nowego członka rodziny. Poznana już położna odwiedzi rodzinę również po porodzie, w domu na wizycie patronażowej, na której można zadać wszelkiego rodzaju pytania dotyczące opieki, karmienia, pomoże wykąpać dziecko. Warto ten czas dobrze wykorzystać i wcześniej się zastanowić, czego chcielibyśmy się dowiedzieć, nauczyć, o co zapytać. W czasie wizyty po porodzie położna zbada noworodka, sprawdzi, czy pępek goi się prawidłowo, jak wygląda jego skóra i ciemiączko, czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Wypełni odpowiednią dokumentację medyczną. Oprócz tego położna pyta też kobietę o jej krocze, bliznę (jeżeli poród był przez cesarskie cięcie), ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi, uczy techniki karmienia piersią, pokazuje, jak przewija się dziecko. Położna może również zdjąć szwy i doradzić odpowiednią dietę dla matek karmiących lub skierować do dietetyka. W razie wątpliwości może odwołać się do rady specjalistów pediatrów lub ginekologów, zachęcić do zrobienia istotnych dla każdej kobiety badań, takich jak cytologia i badanie piersi. Wyjaśni, jak prawidłowo samemu badać swoje piersi, co może mieć istotne znaczenie dla wczesnego wykrycia nowotworu. Kobiety będące jeszcze w okresie połogu mogą uzyskać informacje na temat płodności, metod antykoncepcji i naturalnych metod planowania rodziny.

Jak skorzystać z usług położnej środowiskowej w ramach NFZ? Wystarczy zadzwonić np do mnie : 608 792 766 i wyrazić chęć spotkania lub do położnej z którą już mamy kontakt. Wizyta położnej w waszym domu jest bardzo ważnym elementem sprzyjającym podniesieniu wiedzy nie tylko na temat porodu i połogu. Bardzo gorąco zachęcam do spotkań z położnymi i zadawania pytań.

Opinie pacjentów

Dodaj opinię

Wybierz ocenę dla tego lekarza i uzasadnij ją

Zobacz podobnych specjalistów: Ewa Bieniasz - położna, położnik, Ludwik Szewczyk - położna, położnik, Tomasz Antoniewicz - położna, położnik, Bernadetta Brudecka - położna, położnik, Artur Wieczorek - położna, położnik